Zelyk, Iryna: Kto je rýchlejší?

Obrazová knižka pomocou silného a krásneho príbehu, ktorý popisuje obvyklú životnú situáciu, otvára citlivú tému sebadôvery.

Dve malé osobnosti, čisté bytosti, ktorých spodobňujú v príbehu rozprávkové postavy vĺčika a orlíka, a ich životná skúsenosť. Jeden behá pre radosť, druhy je presvedčený, že je najrýchlejší. Čo sa stane, keď sa stretnú? Blesk sa túži skamarátiť ale odvážny orol Vietor o priateľstvo veľký záujem nemá. Myslí si, že je najrýchlejší a začne nepríjemne Bleska spochybňovať o tom, že je v behu dobrý, provokovať ho a vysmievať sa. Dajú si preteky, aby zistili, kto je rýchlejší. Stane sa ale niečo, čo by nikto nečakal.

Vďaka výrazným, reálnym a zároveň magickým ilustráciám, knižka je vhodná aj pre malé trojročne detičky. Keďže príbeh sa zaoberá pocitmi nie sú vekove obmedzenia čitateľa. Avšak veľmi nápomocná môže byt deťom vo veku od 5 do 8 rokov, v období kedy budujú svoju osobnosť, prichádzajú do kolektívu, nadväzujú vzťahy a stretávajú sa so situáciami, v ktorých sebadôvera je základ aby ich zdravo zvládli.

Súčasťou knižky sú úvahy autorky na tému sebadôvera, ktoré čerpá zo zážitkov zo života s jej dvomi deťmi a ňou pripravený okruh otázok, ktoré rodičom môžu pomôcť otvoriť úprimnú komunikáciu s dieťaťom a príležitosť vojsť do jeho sveta. Na konci knižky si dieťa po precitaní príbehu môže vymaľovať vymaľovanku namaľovať svoje vnútro. Pomocou tohto sa môže rodič pozrieť do srdiečka svojho dieťaťa o trochu hlbšie a ho ubezpečiť v tom, že je milovane a dostatočne dobre také aké je.