XXXII. LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2018 - Marianna Ibrahimi - 1. miesto za prózu, 2. miesto za poéziu v I. kategórii

Keďže Mariannu Ibrahimi z Topoľčian, členku LK TakSi, sme na týchto stránkach predstavili nedávno v rozhovore ako víťazku hlavnej ceny za prózu – Ceny Literárneho informačného centra z XXXI. ročníka celoštátnej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017, tu pripojíme aspoň hodnotenia jej textov v súčasnej XXXII. LSLN 2018 z pohľadu porotcov.

„Na poviedke Ego mladej Marianny Ibrahimi sme zhodne ocenili rýchly spád a takmer filmové strihy, ktoré situácie nasvetľovali stále z iných uhlov pohľadu a menili tempo rozprávania. Vznikol tak svieži text, udržiavajúci čitateľa v napätí a očakávaní.“ Komentoval súťažný text spisovateľ Marek Vadas z Literárneho informačného centra.
Jeho kolegyňa v práci i v porote Soňa Uríková dodala: „Autorka odovzdala aj drámu, ktorú sme nehodnotili, keďže nezapadá do kategórie v súťaži. Avšak aj to značí, že je skúsenou a plodnou autorkou a jej text Ego sme ohodnotili najvyšším ocenením z viacerých dôvodov: autorka sa venuje témam, ktoré sú uveriteľné z pohľadu jej veku, a píše o nich/ vidí ich pohľadom dieťaťa, avšak literárne skúseného.“
Ako videla tohtoročná porota súťažné texty Marianny Ibrahimi v poézii? „Dve básne: Vrany a Východ slnka jedenásťročnej autorky Marianny Ibrahimi prekvapujú svojou zrelosťou. Vrany, krúžiace nad autorkinou hlavou, sú zároveň v jej hlave ako krúživé strachy a smútky, zatiaľ čo v jej tele pulzuje láva, hromadí sa a narastá, hľadá kráter. Duchovné a telesné tak splývajú v jednej bytosti, kde súboj telesného a duchovného vrcholí, keď sa nepokoj „prepíše“ do básne a stane sa dielom. V tomto podobenstve je vyjadrený tvorivý princíp písania. Proces myslenia ako spolutvorcu vstávania, chôdze či pozitívnej energie šťastia, je ako jej dvojník, pendant citu, ktorý je často v protiklade k rozumu.“ Vybrali sme z hodnotenia porotkýň Dany Podrackej a Evy Tomkuliakovej.
Takže z virtuálneho rozhovoru s Mariannou Ibrahimi ako víťazkou vlaňajšej hlavnej ceny – Ceny LIC za prózu, ktorý sme zaradili aj do zborníka XXXII. ročníka LSLN 2018, vyberáme aspoň torzo z úvodu.
12-ročná Marianna Ibrahimi, žiačka Základnej školy Škultétyho a Základnej umeleckej školy Ladislava Mokrého v Topoľčanoch po vlaňajšom úspechu aj tohto roku preberá ocenenia. Na základe bilancií iba v tomto roku (bezmála 30 cien a čestných uznaní) sa zdá, že jej recept na napredovanie v literárnom koníčku je účinný - Sústreď sa na cieľ, nie na cestu. Mariannkina mama nám jednu zo zmien v dcérkinom literárnom rozlete roku 2018 popísala takto: “Začala chodiť na kurz písania dramatických textov a stala sa ambasádorkou Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, ktoré ju tiež podporuje v písaní. Uskutočnili napríklad scénické čítanie jej textov, ktoré čítal riaditeľ divadla Martin Kusenda s Mariannkou. Umožňujú jej kontakt s tvorcami predstavení. V rámci seminára Píšeš?  Píšem! sa tento rok hrala jej ďalšia hra v Srbsku a v lete dcérke radosť urobila účasť na literárnom sústredení Medziriadky.”

A ešte pár viet zo záveru rozhovoru. Marianna Ibrahimi sa v našej šanci pre talenty pomocou hlások a slabík svojho mena zachytila ako MARIANNA - MAlá RIeka ANjelských NÁpadov . Urobila to po slabikách, lebo to podľa nej práve takto má ten správny zmysel.

Čo želá rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa na LSLN 2018 prišli ako ocenení podeliť o svoje skúsenosti?
- Želám im, aby sa im darilo a aby boli skvelí. Lebo pri dobrej konkurencii sa aj ja môžem len zlepšovať.

Srdečne blahoželáme k dvojnásobnému úspechu.

FOTO: MILAN SOUKUP, JÚLIA KUBÍKOVÁ

{gallery}20181207_lsln_ibrahimi{/gallery}