XXXII. LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2018 - Dominika Moravčíková - 1. miesto za prózu a 3. miesto za poéziu v III. kategórii

Z hodnotenia porotkyne - poetky Dany Podrackej sme vybrali časť na margo poézie Dominiky Moravčíkovej zo Strečna, študujúcej na Karlovej univerzite v Prahe, ktorá sa autorsky literatúre venuje od 18 rokov. „Lyrizovanú podoba tzv. mestskej poézie má aj lyrika Dominiky Moravčíkovej.

V básni Vlastníkovi môjho mesta autorka zobrazuje nezvyčajnú podobu medzi imaginárnym vlastníkom mesta a jeho obyvateľmi, virtuálny vzťah medzi vlastníkom a vlastneným, ktorý sa usiluje ponechať si osobný priestor zámeny v zmysle vlastnenia seba samého bez známok vyvlastnenia. V ďalších veršoch prebásňuje osobný život s cudzincom, vzťah, v ktorom dvojica nemá nič spoločné. Ani byt, ani školu, ani kostol, dokonca ani jazyk, hoci ním spolu hovoria. Je to krajná forma odcudzenia, kde musia vo vzťahu zapracovať akési nomádske putá ustavičnej zmeny, aby nebola zanedbaná premena, o ktorú v postupne narastajúcom vzťahu v konečnom dôsledku ide.“

Ktoré bolo vaše doteraz najvýznamnejšie ocenenie z literárnych súťaží?
- Medziriadky, Cena Divadla Pôtoň 2017.

Ktoré súťaže na Slovensku pri rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
- Poviedka, Medziriadky.

Na ktorých súťažiach ste tohto roku boli úspešná?
- Poviedka – Prémia, Slávme to spoločne – 1. miesto, Hořovice Václava Hraběte – 3. miesto.

Máte literárny vzor?
- Gabriel García Márquez.

Váš literárny sen?
- Vydať prozaický debut.

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli v Literárnej Senici úspech?
- Písala som po nociach, a cez deň som v rámci možností žila tak, aby som mala o čom písať.

Kniha, ktorá vás naposledy výnimočne oslovila?
- Petr Borkovec – Lido di Dante.

Kto vám doteraz najviac pomohol pri rozvoji literárneho talentu?
- Marta Součková, lektorka literárneho sústredenia Medziriadky.

Ak zbierate námet na vašu prvú knihu, z akého prostredia bude?
- Slovenský vidiek.

Čo želáte rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa na LSLN 2018 prídu ako ocenení podeliť o svoje skúsenosti?
- Aby pokračovali v písaní.

Ešte pohľad na prózu Dominiky Moravčíkovej očami porotcov. Najskôr Soňa Uríková: „Práca s mytologickými motívmi, precízne budovanie atmosféry, výborná znalosť prostredia, to sú len niektoré z predností textov Dominiky Moravčíkovej. Príbehovosť je podstatná, čitateľa ťahá vpred a teší sa na vyvrcholenie.“ Ako ju videl Marek Vadas? „Rozsiahla víťazná práca Dominiky Moravčíkovej (Kútna plachta) s temnými etnografickými prvkami je záhadným príbehom, usadeným do bezčasia zapadnutej dediny. Autorka v nej stvorila svojbytný svet, osobité charaktery a znepokojivú zápletku.“

Blahoželáme k dvojnásobnému úspechu na XXXII. ročníku LSLN 2018.