Spomienka na Jozefa Bánskeho – oslava života umením

V piatok 8. novembra 2019 sme si v Záhorskej galérii Jána Mudrocha prostredníctvom veršov pripomenuli 100. výročie narodenia Jozefa Bánskeho.

Človeka, ktorý tu kedysi medzi nami žil, miloval svoj rodný kraj a dôstojne reprezentoval neopakovateľné Záhorie; rodáka z Kunova, ktorý za sebou zanechal výraznú stopu v oblasti literárnej vedy, bibliografie a prekladateľstva. A to i napriek tomu, že mu nebol dopriaty dlhý život – zomrel spolu so svojimi 4 kolegami v roku 1956 pri leteckej havárii cestou na konferenciu bibliografov do Košíc. Literárno-hudobné pásmo poctili svojou návštevou viacerí významní hostia: obe dcéry Jozefa Bánskeho Katarína Bánska a Mária Egea, župan TTSK Jozef Viskupič, riaditeľ Poľského inštitútu Jacek Gajewski, primátor mesta Senica Martin Džačovský so svojím zástupcom Filipom Lackovičom a delegáciou z družobného mesta Pultusk na čele s primátorom  Wojciechom Gregorczykom. Prítomným sa prihovorili i Jozef Trgiňa, bývalý riaditeľ Univerzitnej knižnice v Bratislave a básnik Teodor Križka.

Potom už dostalo priestor umenie. Jozef Šimonovič predniesol výber z literárnej tvorby Jozefa Bánskeho zameraný predovšetkým na prvotiny z mladosti, kedy bola jeho citlivá duša najviac spätá so záhorským krajom. Básne sprostredkovali pocity, myšlienky i túžby mladého Jozefa Bánskeho. Hovorili najmä o jeho vzťahoch: k rodnému kraju, otcovi, k priateľom i k múze zo študentských čias Elze Čeppanovej. V závere odzneli aj preklady diel poľských autorov. Okrem Jozefa Šimonoviča ich predniesla Júlia Kičurová, študentka II. ročníka stredoeurópskych štúdii a poľštiny na Univerzite Komenského v Bratislave. Poézia podporená hudobnými vstupmi Ľuboša Hašana a Anny Hašanovej si vyslúžila potlesk zaplnenej Záhorskej galérie Jána Mudrocha a ukázala, že i spomienkové podujatie môže byť atraktívne a obohacujúce, a zároveň pôsobiť príjemne ľudsky.

Organizátorom podujatia bola Záhorská knižnica Senica, spolupodieľala sa Záhorská galéria Jána Mudrocha Senica.

Foto: Ravando Mexa