S literatúrou aj vo vyššom veku

Keď seniori nemôžu prísť za literatúrou do našej knižnice, príde literatúra za nimi. Oslovili sme 3 zariadenia pre seniorov v Senici s ponukou, že prídeme s peknou knihou za ich klientami.

Všetky zariadenia reagovali veľmi pozitívne a ústretovo. Prvé čítanie sa uskutočnilo vo štvrtok 27. júna 2019 v Zariadení sociálnych služieb. Vypočulo si ho 15 klientov, 5 z nich malo dokonca vyšší vek ako 90 rokov. Metodička Záhorskej knižnice Andrea Sadloňová, bývalá úspešná recitátorka, si pre nich pripravila príbehy z knihy Ela Šándora Sváko Ragan z Brezovej. Hneď v úvode stretnutia poznamenala, že hoci Brezová je neďaleko a považujeme ich takmer za „našich“, Brezovania by sa veru urazili, ak by sme ich nazvali Záhorákmi. O chvíľu sa už všetci započúvali do svákovho brezovského dialektu a spoločne sa pobavili nad príhodami, ktoré im pripomenuli vlastnú mladosť. Snáď nám Brezovania odpustia. Seniori v ZSS boli pozorní poslucháči, a hoci metodička chcela po niekoľkých stranách čítanie ukončiť, nesúhlasili a vyžiadali prídavok. Dokonca si rozkázali i knihu, ktorú im má Andrea Sadloňová nabudúce prečítať.

V utorok 2. júla sme pripravili čítanie pre 19 seniorov v zariadení Harmónia, n. o. Oceán. Aj z fotografií vidno, že sme opäť mali šťastie na pozorných poslucháčov. Po skončení čítania sme ešte s niektorými diskutovali a odpovedali na otázky týkajúce sa knižnice a jej služieb.

Úvodné stretnutia so seniormi boli pre nás v každom ohľade podnetné. Tešíme sa na ďalšie stretnutia a pokračujeme v čítaní v ďalších zariadeniach pre seniorov v Senici.