Poďme sa baviť o extrémizme

Rast radikalizmu a extrémizmu v spoločnosti a obzvlášť medzi mladými ľuďmi nás nenecháva chladnými. Aj v Záhorskej knižnici chceme prispievať k verejnému diskurzu o aktivitách ohrozujúcich demokratické princípy a občiansku spoločnosť.

4. septembra sme začali s cyklom stretnutí s Marekom Machom a zamerali sme sa na čerstvých prvákov senických stredných škôl. Hoci je Marek sám vekom mladý - práve nastúpil do maturitného ročníka na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici, má k téme čo povedať. Ešte ako žiak základnej školy založil stránku www.mladiprotifasizmu.sk a v svojom boji pokračuje naďalej. Nedávno za svoj blog Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme? získal Novinársku cenu 2018.

Prvou školou, v ktorej sme prezentovali tému extrémizmu v rôznych podobách, bola Súkromná stredná odborná škola podnikania. Marek postupne vo všetkých troch prváckych triedach priblížil príbeh Evy Mosnákovej, ktorá ako židovské dievča prežila holokaust. Na príkladoch vysvetlil, čo vlastne extrémizmus je, ako súvisí s predsudkami a prečo pre nás stále zostáva hrozbou.

Na druhý deň sme v debate pokračovali, tentoraz na Obchodnej akadémii. Tri prvácke triedy si v zasadačke školy pozorne Marka vypočuli. Nie vždy sa názor profesorov zhoduje s názorom študentov, nám sa to však podarilo dosiahnuť. Reakciu študentov i profesorov nemožno označiť inak ako veľmi pozitívnu, obe strany netajili svoju spokojnosť. A rovnako spokojní sme i my: opäť viac ľudí chápe, že extrémizmus, radikalizmus a neznášanlivosť nie sú pre spoločnosť správnou cestou.

V pondelok 9. septembra 2019 sme Marekom Machom prišli za prvákmi na Gymnázium Ladislava Novomeského. Pre Mareka netradičná úloha: tentoraz nesedel vo svojom gymnáziu v školskej lavici ako žiak, štvrták v maturitnom ročníku. Vymenil si úlohu so svojimi profesormi, postavil sa pred novopečených prvákov a hovoril o extrémizme. V závere odznela zaujímavá komunikácia so študentkou, ktorá možno Mareka inšpirovala v jeho ďalších projektoch. A možno Marek inšpiroval gymnazistku, aby sa i ona začala venovať témam, ktoré ju zaujímajú.