O ľudáckom režime s Marínou Zavackou

Utorok 3. marca 2020 patril stretnutiu s autorkou Marínou Zavackou. Ľudácka prevýchova, jedna z nominovaných kníh v súťaži Kniha Záhoria 2018, hovorí o 2 mesiacoch zo života Márie Janšákovej, rodáčky z Dojča, manželky Štefana Janšáka.

Po nástupe ľudáckeho režimu ju uväznili v ilavskej pevnosti pre nepriateľov režimu. Z akého dôvodu? Nikto nevedel. Po prepustení sa rozhodla z prežitej traumy vypísať. Jej zápisky pod názvom Cela 20 vyšli krátko po II. svetovej vojne a upadli do zabudnutia. Marína Zavacká sa k nim dostala – ako to často býva – náhodou. Pretože profesijne pracuje ako historička SAV a zaoberá sa práve dejinami propagandy a budovania politických lojalít v nedemokratických režimoch 20. storočia, zasadila spomienky Márie Janšákovej do kontextu doby a doplnila o bohatý fotografický materiál. Vznikla pôsobivá kniha nielen o 2 mesiacoch zo života jednej ženy, ale najmä aj o dobe a jej vplyve na život ľudí.

Beseda o Ľudáckej prevýchove priniesla náročnú tému plnú podnetov na premýšľanie, no zároveň podanú zrozumiteľne i pre nás. Veríme, že stretnutie s Marínou Zavackou nebolo posledné – už dnes môžeme prisľúbiť ďalšiu besedu na tému súvisiacu s našou históriu, a napriek tomu výsostne súčasnou.