M. R. Štefánik poučne aj hravo

V dňoch od 20. do 24. mája 2019 sme pre deti prvého stupňa základných škôl pripravili pútavé podujatie: spojili sme dôležité a poučné informácie o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, rodákovi z neďalekých Košarísk, s atraktívnou prezentáciou formou komixu.

Výsledok? Ticho v knižnici, hoci v ňom boli plné triedy detí, a dychtivý záujem dozvedieť sa čo najviac.

Štvrtého mája uplynulo sto rokov od smrti generála, politika, vedca a cestovateľa, ktorý sa výrazne zaslúžil o vznik Československej republiky. Je jednou z najvýznamnejších postáv našich novodobých dejín, a napriek tomu tak málo vieme o jeho neuveriteľnom živote. V Záhorskej knižnici sme využili príležitosť predstaviť žiakom I. stupňa základných škôl jeho osobnosť prostredníctvom knižnej novinky - komiksu Milan Rastislav Štefánik: Kreslený príbeh rodáka z Košarísk. Komix vytvorili mladé autorky zo Štefánikovho rodného kraja Nina Abramovičová a Lenka Mlčúchová. Deti neboli len pasívnymi poslucháčmi, naopak, pracovali samostatne a v pracovnom liste si aj overili, či dobre počúvali. Úspech mala pamäťová hra vytvorená z pexesa s reálnymi fotografiami zo života Štefánika. A kto by odolal možnosti vyfotografovať sa pri makete lietadla Caproni s generálskou čiapkou na hlave? Dokonca ani niektorí dospelí nie.

Stretnutia so Štefánikom v Záhorskej knižnici určite nekončia. Podujatie zostáva v našej aktuálnej ponuke a radi privítame ďalších zvedavých žiakov I. stupňa základných škôl.