Týždeň slovenských knižníc 2019

Oľga Kohútiková v Záhorskej knižnici v Senici priblížila svoju tvorbu pre deti

S autorkou 16 kníh (najmä pre deti, ale aj s titulmi pre dospelých) Oľgou Kohútikovou žijúcou v neďalekom Trstíne za Bielou horou, v stredu 6. marca 2019 predpoludním  besedovali deti zo Základnej školy s Materskou školou zo Smolinského a po nich aj deti vo veku 5 až 6 rokov z Materskej školy z Rohova, ktoré prišli s pani učiteľkou Monikou Kubovou. Dvadsiatich mladých Smolinčanov (prvákov až štvrtákovi) na besedu do oddelenia literatúry pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici sprevádzali riaditeľ školy Eduard Šteflík a pani učiteľka Zina Hojerová. Pritom spojili besedu o literatúre pre deti s korčuľovaním na senickom zimnom štadióne.

Dve Natálie, Viktória, dvaja Sebastiánovia, Lucia, Júlia, Sabina, Nina, Samuel, Norbert, Jakub, Laura, Simona, Nela, Sofia, Sára, Karolína, Zuzana a Erik zo Smolinského sa dozvedeli nielen o tom,ako sa vymýšľajú, píšu, vydávajú a ilustrujú samotnou autorkou knihy pre deti. Oľga Kohútiková ich nadchla aj obrázkami do dvoch svojich ešte len pripravovaných knižiek. „Momentálne mám rozpracovanú knihu nazvanú Beny. Nebudú tam, ako v mojej prvej knižke, ilustrované obrázky, ale fotografie nášho psíka Benyho. Je to totiž knižka o ňom, našom zlatom retrieverovi. Už nás síce opustil vo veku ani nie 12 rokov, ale nakoľko bol taký úžasný, rozhodla som sa o ňom vydať knižku. Je to aj taká úvaha, čo si pes myslí o človeku. A to druhé bude ekologická poviedka, ktorej názov bude (Nes)pokojná hora, aby sme si trochu viac vedeli vážiť prírodu.“

Knihy si Oľga Kohútiková sama ilustruje aj financuje, hoci využíva aj ponúknutú pomoc ochotných sponzorov, podporovateľov a granty (ak sa podarí s pomocou Trnavského samosprávneho kraja), ale snaží sa aj svojpomocne si vytvoriť finančnú rezervu, aby bolo na vydanie novej knihy. Ako to spisovateľka robí? Deti i dospelí čitatelia a tety knihovníčky sa o tom dozvedeli vďaka výstavke kníh a ručných prác. „Týmto si potrebujem privyrobiť na vydanie novej knihy. Kreslím, vyrábam textilné (ponožkové) hračky, srdiečka, levanduľové vankúšiky na spanie a podobne...“

V mnohých jej knižkách sa deti stretajú s vtipnými hádankami. A tak sa na oboch besedách v Senici s deťmi zo Smolinského aj z Rohova i hádankami rozvíjal um, oživovala pamäť a cibrila myseľ. Obojstranne. Aj deti dali pár hádaniek tete spisovateľke, mame štyroch už odrastených detí, ktorú po smrti ich 12-ročného psíka Benyho doma teší aj nový Beny, sedemmesačný zlatý retriever. Azda aj s jeho príhodami sa raz stretne detský čitateľ v knižke Oľgy Kohútikovej.

Text a foto: Milan Soukup