Týždeň slovenských knižníc 2019

Mgr. Blanka Vrablcová prednášala v Záhorskej knižnici o „Detoxikácii v jarnom období“

Vo štvrtok 7. marca 2019 od 17. hodiny sa  v Záhorskej knižnici v Senici v rámci Týždňa slovenských knižníc hostka z Hodonína – Mgr. Blanka Vrablcová venovala aktuálnej téme súčasného obdobia z hľadiska nášho zdravia a vedomého systematického ozdravovania našich organizmov.  Téme – detoxikácie v jarnom období.

Absolventka Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity v Brne v odbore molekulárnej biológie a genetiky, držiteľka certifikátov vo vzdelávaní v oblasti riadenej  a kontrolovanej detoxikácie organizmov  B. Vrablcová na takmer dvojhodinovom stretnutí poslucháčov zaujala priblížením tejto aktuálnej témy. A osobnými konzultáciami pomáhala hľadať odborné riešenia pri viacerých zdravotných neduhoch. V ZK bola k dispozícii výstava odbornej literatúry a tipy na knihy s touto problematikou ponúkla i prednášajúca.

Téma sa stretla so záujmom prítomných a hostka z Hodonína naznačila ochotu o dobré rady a odporúčania sa podeliť s čitateľmi na Záhorí aj nabudúce, ak o to bude záujem, pričom by to mohlo byť o detoxikácii v jesennom období.

Prečo je téma starostlivosti o naše zdravie pri záťažiach, zdedených predispozíciách i nezdravom životnom štýle a stravovaní dôležitá? Kde robíme chyby v starostlivosti o seba samých? Ako začať s ozdravovaním? Aj na to sme sa menom čitateľov Záhorskej knižnice v Senici spýtali Mgr. Blanky Vrablcovej.

Čo vám naznačili poslucháči, ktorí vydržali na prednáške do konca a využili osobnú konzultáciu o ich problémoch? „Boli to problémy s kĺbmi, plesňami na nohách, problémy s tráviacim  a s dýchacím systémom. So záujmom poslucháčov som bola spokojná. No boli to skôr starší ľudia. Trocha mi tu chýbala mladšia generácia. Mám totiž skúsenosti, že školáci i predškoláci sú veľmi chorí  a nemajú sa na koho obrátiť.“

Prečo je dôležitý jarný detox? „Je strašne dôležitý kvôli očiste pečene a žlčníka, kvôli náprave zraku, alergických reakcií v tele a naštartuje vlastne samouzdravujúce pochody, ktoré využijete po ďalší zvyšok roka.“

Čo treba pre jarný detox urobiť a môže to urobiť každý z nás? „Upraviť si pitný režim, doplniť si do stravy zelené rastliny. To znamená šalátové lístočky, medvedí cesnak, petržlenovú vňať, pažítku. Pretože všetko čo je zelené a obsahuje chlorofyl  je protiparazitálne. Čiže zároveň nám odstraňuje z tela tie škodlivé látky mikrobiálneho pôvodu.“

Pri čom najčastejšie ľudia robia chybu, keď sa „vrhnú“ na zdravú výživu alebo na liečenie neduhov vo svojom organizme? „Čas. Ľudia si väčšinou myslia, že to je strašne rýchlo hotové. Ale detoxikácia je celoživotný proces. Takže musia ľudia vydržať trebárs pol roka, rok. V poradni v Hodoníne mám často klientov, u ktorých až po roku sa dostaví výsledok.“

Čo je najdôležitejšie na začiatku, keď sa človek rozhodne – áno, idem na detoxikáciu organizmu? „Zmena myslenia. Proste v mozgu si to „prešmyknúť“ tak, že chcem pre svoje telo niečo urobiť. A od toho okamihu všetko pôjde samé.“

Text a foto: Milan Soukup